Helgevêret: – Variert for dei fleste
(NTB-NPK- Gitte Johannesen): – Det vil bli ei variert helg for dei fleste, seier meteorologen om kva slags vêr som er i vente dei neste dagane.
På Austlandet og Sørlandet startar det bra med sol og opptil 25 graders varme på fredag.
Men frå Rogaland og nordover til Troms og etter kvart Finnmark blir det utover fredagskvelden nedbør.
I Troms vil det passere innan laurdagen, opplyser statsmeteorolog Sigrid Marie Vildskog Auganæs ved Meteorologisk institutt.
Austlandet best
– Sjølv om temperaturen kan komme opp mot 20 grader, vil det vere av og på med nedbør nordpå i helga, oppsummerer ho.
Vestlendingar kan derimot belage seg på «ny runde med regn på regn», medan trønderane i alle fall får nokre korte periodar med opphaldsvêr.
– Det blir på starten av laurdagen, men det går ikkje så lang tid før det byrjar å regne igjen, seier Vildskog Auganæs.
Held ein fram inn i søndagen er det framleis nedbør på Vestlandet, og langs kysten opp til grensa til Troms. Men i Troms og Finnmark blir det opphaldsvêr, med ein «liten sjanse» for 20 grader i indre Troms rundt Bardufoss – men elles under.
– Austlandet kjem best ut i helga, oppsummerer Vildskog Auganæs: Der blir det varmt, opp mot 23-24 grader.
Skogbrannfaren held fram
Ho minner igjen om at det er tørt på Austlandet og framleis skogbrannfare.
– Der er det farevarsel på gult nivå, medan det er farenivå på oransje nivå i eit område av Agder. Sjølv om det skal komme litt nedbør på torsdag, er det usikkert om det er nok til å dempe skogbrannfaren, seier statsmeteorologen:
– I hovudsak tenkjer vi ikkje det, sidan byer er veldig lokale og kan mette bakken éin stad – medan det andre stader er heilt knusktørt.
Ein tommelfingerregel er at det må komme 20 mm nedbør på 24 timar for at det skal monne, seier meteorologen. Og det må regne jamt. For viss regnet pøser intenst ned i ein kortare periode, trekkjer det ikkje ned i bakken, men renn berre bort.
– Det skal litt til for å dempe denne skogbrannfaren, påpeikar Vildskog Auganæs.
«Pent» når det er tørt?
Noreg er eit annleisland i Europa – med lågare temperaturar og utan dei store, dramatiske skogbrannane og kraftige hetebølgjene vi høyrer om sørfrå.
– Det gjer nok litt inntrykk på folk, men dei er nok ofte mest opptekne av det som skjer rundt dei. Som meteorolog er eg veldig bekymra over utviklinga og føler at folk også her i Noreg burde bry seg meir om det – fordi det er katastrofale ting som skjer i Europa, seier Vildskog Auganæs:
– Problemet vårt i Noreg er at definisjonen vår på hetebølgje er 27 grader i fem dagar på rad. Eg synest sjølv det er varmt, men mange synest det er herleg. Det blir også veldig tørt, noko folk flest eigentleg liker sidan dei ikkje vil ha regn om sommaren, seier ho og legg spørjande til:
– For er det eigentleg «pent vêr» når det er så knusktørt som no?
(©NPK)